- Reklama -spot_img

Tipy, jak se vyhnout plísním v dřevostavbách

Už jste četli?

admin
+ěš

Dřevostavby na klíč mohou být náchylnější na vznik plísní v interiéru, je proto dobré jejich vzniku od samotného začátku předcházet. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích. 

Proč vznikají plísně ve stavbách

Plísně v interiérech se často objevují tam, kde jsou přítomny tepelné mosty a tepelné vazby. Při vyšší relativní vlhkosti pak snadno vznikne plíseň. Kritická hranice vlhkosti je přitom 65 procent v případě vzduchu, u stěn může být i nižší. Jakmile vlhkost přesáhne tuto hranici, riziko vzniku plísní je skutečně vysoké.

Kde se bere plíseň?

Plíseň vzniká ze sporů, což jsou okem neviditelné produkty plísně, určené k jejímu rozšiřování. Spory jsou zcela běžně přítomny ve vzduchu a prachu, kde pouze čekají na vhodné podmínky – dostatečně vlhké prostředí. Jejich výskyt tedy nijak nesouvisí s čistotou v nemovitosti, jak se někteří lidé domnívají.

Prevence vzniku plísní

Prevencí vzniku plísní je jednoznačně větrání a topení. Tato opatření snižují vlhkost vzduchu v interiéru a tím plísním vytvářejí nevhodné podmínky. V obývaných nemovitostech je dobré větrat krátce a intenzivně, a to zejména v místnostech, kde může být vlhkost vyšší (koupelna, prádelna, kuchyně). V rekreačních objektech je pak vhodné využívat permanentní mikroventilaci, která umožní cirkulaci vzduchu.  

Jak s plísní bojovat?

Pokud už se u vás plísně objevily, aplikujte na postižená místa speciální přípravek proti plísním, který vás obvykle plísně zbaví v řádu minut, aniž by poškodil zdi nebo nábytek. Pokud vzniká plíseň za nábytkem, je vhodné ponechat větší mezeru mezi nábytkem a zdí.

Proč jsou plísně nebezpečné?

Riziko plísní je především v jejich toxicitě pro lidský organismus – poškozují sliznice dýchacích cest, dráždí oči, nos i krk, způsobují bolesti hlavy i podráždění pokožky. Poškozují ale samozřejmě také povrchy a konstrukce, na kterých se vyskytnou.

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Chcete nový umělý vánoční stromeček? Kupte ho s 30% slevou na svetstromku.cz

Je škoda sedět v obýváku u vánočního stromečku, s nímž nejsem maximálně spokojeni. Ať už je umělý, nebo živý, měl by...
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img