- Reklama -

Tipy, jak se vyhnout plísním v dřevostavbách

Už jste četli?

Servis filtračních a vzduchotechnických zařízení

Jako dodavatel mnoha vzduchotechnických a odsávacích systémů společnost Tigemma engineering, s.r.o. do svého portfolia nabízených služeb zařadila servis vzduchotechnických...

Google ukázal Android 12L: V čem je jiný, než Android 12?

Společnost Google ještě začátkem tohoto měsíce oficiálně představila Android 12, který dnes je aktivně testován mnoha výrobci chytrých telefonů....

Fenomén Pandora

Ti šťastlivci, kteří dostali náramek Pandora ke svátku, narozeninám či jinému krásnému dni, neví, jak s nimi správně zacházet....
admin
+ěš

Dřevostavby na klíč mohou být náchylnější na vznik plísní v interiéru, je proto dobré jejich vzniku od samotného začátku předcházet. Jak na to, se dozvíte na následujících řádcích. 

Proč vznikají plísně ve stavbách

Plísně v interiérech se často objevují tam, kde jsou přítomny tepelné mosty a tepelné vazby. Při vyšší relativní vlhkosti pak snadno vznikne plíseň. Kritická hranice vlhkosti je přitom 65 procent v případě vzduchu, u stěn může být i nižší. Jakmile vlhkost přesáhne tuto hranici, riziko vzniku plísní je skutečně vysoké.

Kde se bere plíseň?

Plíseň vzniká ze sporů, což jsou okem neviditelné produkty plísně, určené k jejímu rozšiřování. Spory jsou zcela běžně přítomny ve vzduchu a prachu, kde pouze čekají na vhodné podmínky – dostatečně vlhké prostředí. Jejich výskyt tedy nijak nesouvisí s čistotou v nemovitosti, jak se někteří lidé domnívají.

Prevence vzniku plísní

Prevencí vzniku plísní je jednoznačně větrání a topení. Tato opatření snižují vlhkost vzduchu v interiéru a tím plísním vytvářejí nevhodné podmínky. V obývaných nemovitostech je dobré větrat krátce a intenzivně, a to zejména v místnostech, kde může být vlhkost vyšší (koupelna, prádelna, kuchyně). V rekreačních objektech je pak vhodné využívat permanentní mikroventilaci, která umožní cirkulaci vzduchu.  

Jak s plísní bojovat?

Pokud už se u vás plísně objevily, aplikujte na postižená místa speciální přípravek proti plísním, který vás obvykle plísně zbaví v řádu minut, aniž by poškodil zdi nebo nábytek. Pokud vzniká plíseň za nábytkem, je vhodné ponechat větší mezeru mezi nábytkem a zdí.

Proč jsou plísně nebezpečné?

Riziko plísní je především v jejich toxicitě pro lidský organismus – poškozují sliznice dýchacích cest, dráždí oči, nos i krk, způsobují bolesti hlavy i podráždění pokožky. Poškozují ale samozřejmě také povrchy a konstrukce, na kterých se vyskytnou.

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Servis filtračních a vzduchotechnických zařízení

Jako dodavatel mnoha vzduchotechnických a odsávacích systémů společnost Tigemma engineering, s.r.o. do svého portfolia nabízených služeb zařadila servis vzduchotechnických...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -