- Reklama -spot_img

Let balonem a historie vzniku

Už jste četli?

Let balonem

Vznášet se v oblacích bylo odjakživa snem prostého lidstva i šlechty. V 18.století se dva prodejci papíru – bratři Montgolfiérové – pokoušeli o pokusy s papíry napuštěnými vzduchem. Jeden pokus byl úspěšný a bratři se stali slavnými. Díky mnoha pokusům zjistili, že vzácné plyny a horký vzduch jsou lehčí než studený a 5. června roku 1783 vypustili do vzduchu svůj první balon o průměru 12 m, který se vyšplhal do úctyhodné výšky 2000 m a během 10 minut zvládl uletět, tehdy ještě neuvěřitelné, 2 km, prozatím však bez posádky. Další pokusný let balonem byli bratři nuceni předvést před králem Ludvíkem XVI, první posádkou byli beran, kohout a kachna. Tato zvířata se na zem vrátila živá a bratři Montgolfiérové za to byli právem povýšeni do šlechtického stavu.

Let balonem a první posádka lidí

První let balonem s lidskou posádkou se uskutečnil 21. listopadu 1783, na jeho palubě se proletěli markýz François d’Arlandes a ředitel královského muzea Jean Pilatre de Rozier. Jejich balon uletěl 9 km a samotný let trval pouhých 25 minut. Oba účastníci letu přežili tuto cestu vzduchem bez jakékoli újmy na zdraví. První let balonem v Čechách 18.března 1784  provedl Tadeáš Hanka, první let s pilotem zanedlouho poté uskutečnil Josef Vydra 11. srpna 1877. První horkovzdušný balon vyrobený v naší zemi vzlétl roku 1983 na počest výročí dvě stě let od vzletu prvního balonu.

Let balonem kolem světa za 19 dní

Historie letu horkovzdušným balonem sahá až do 19.století, kdy 19. července 1821 v Londýně předvedl Brit Green let balonem se svítiplynem, tento typ balonu je označován jako greeniera. Mezi rekordmany v letu balonem patří američané Lewis a Ross, kdy v roce 1956 vystoupali do výšky neuvěřitelných 23 100 metrů. Brian Jones a Bertrand Piccard jako první obletěli v balonu celý svět za pouhých 19 dní, bez mezipřistání dohromady překonali 42 810 km. Prvními oběťmi letu s balonem se stali Pilatre de Rozier a Pierre Romain, kteří tragicky zahynuli při pádu z výšky 400 m, pro let balonem využili vodík, který se při zahřívání vzňal a let tak skončil tragédií.

Redakce Press-Media

Doporučuje další zajímavé články na mediích

PRwebs.cz

Profi-články.cz

Profolio.cz

 

- Reklama -spot_img

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.

- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Chcete nový umělý vánoční stromeček? Kupte ho s 30% slevou na svetstromku.cz

Je škoda sedět v obýváku u vánočního stromečku, s nímž nejsem maximálně spokojeni. Ať už je umělý, nebo živý, měl by...
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img