- Reklama -spot_img

Jak vybrat herní monitor

Už jste četli?

admin
+ěš

Při výběru monitoru se často nakupující nechají zmást parametry, které zase tak důležité nejsou. U toho herního to pak platí obzvláště. Co vše by tedy správný herní monitor měl mít a co naopak není úplně podstatné?

Použitá technologie

LCD monitory se řadí v současné době k naprostému standardu a najdete je u většiny počítačů. Méně běžnou technologií jsou OLED obrazovky. Klasické CTR monitory se v současné době až na výjimky již téměř na žádném stole neuvidíte. Jedná se o typ výrobku, který v porovnání s LCD v čase zastaral.

IPS versus TN

V rámci segmentu LCD monitorů se setkáte typicky se dvěma zobrazovacími technologiemi. Starší TN poskytuje vysoký jas, rychlou odezvu, navíc je poměrně levná. Chceme-li ale LCD monitor na hry, určitě se nám vyplatí sáhnout po kvalitnějším IPS panelu. Očekávat od něj můžete věrnější podání barev a dostatečně široké pozorovací úhly.

Velikost

Velikost monitoru je definovaná jeho úhlopříčkou a stanovuje se v palcích. Platí samozřejmě, že větší monitor vám poskytne více pohodlí, protože tolik nezatěžuje oči. Rovněž si ale musíme uvědomit, že s velikostí roste i pořizovací cena.

Nevyhnutelně budete stejně tak limitovaní fyzickým místem. Pokud si to můžete dovolit a monitor se vám na stůl vejde, dá se říct, že pro pohodlné hraní her (ale ocení jej i třeba grafici) se dá použít monitor o velikosti 28 až 32″.

Rozlišení

Rozlišení je alfou a omegou monitorů. Standardem u větších současných herních LCD monitorů je alespoň Full HD. U obrazovek od velikosti přibližně 27″ už vám ale nemusí stačit a je potřeba volit rozlišení vyšší. Důvodem, který zatím stále brání masovému rozlišení 4K, je opět hlavně cena.

Konkrétní rozlišení se udává v bodech neboli pixelech. Pro představu: Nejběžnější sedmnáctipalcové monitory používají zpravidla rozlišení 1280 x 1024 bodů. Na příkladu konkrétních čísel je nutné si ukázat jedno specifikum LCD obrazovek.

Skutečné rozlišení totiž musí odpovídat tomu, které máme nastavené. Pokud rozlišení změníme, obraz si technologie v podstatě přepočítá. Výsledkem pak ale může být neostré zobrazení, což je poznat hlavně na písmu. 

Pořizovací cena

Jak vyplynulo z náhledu na parametry jednotlivých produktů, cena je také zásadním faktorem. Nový monitor splňující náročné požadavky hráče bude dražší. Přesto se k určitému kompromisu mezi cenou a výkonem dostat můžeme.

Řešením jsou monitory repasované. Pořizovací cena bývá výrazně nižší, až o 70 % oproti novému modelu. I na použitý produkt dostáváte záruku, a to ve zkrácené délce 12 měsíců.

Repasované herní monitory pocházejí z předváděcích akcí nebo leasingů, často se jedná o zboží vrácené v zákonné lhůtě. Použité LCD monitory jsou proto plně funkční a aby se zcela předešlo riziku, že zboží není v dobrém stavu, samozřejmě procházejí před prodejem testováním.

Ušetřete i vy nákupem repasovaného herního monitoru na stránkách www.incomputer.cz

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Výstavní stojany aneb proč byste si je měli opatřit?

Podnikatelské prostředí je v současné době silně konkurenční, takže se všichni podnikatelé musí bezpodmínečně snažit o získání rozhodující konkurenční výhody....
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img