- Reklama -spot_img

Dřezové baterie – Jak vybrat tu pravou

Už jste četli?

Dřezové baterie vybíráte podobně jako dřez na několik let, při jejím výběru byste proto měli zohlednit nejen kvalitu materiálu, praktické ovládání, nadčasový vzhled ladící se zbytkem vaší kuchyně i s dřezem, ale také její umístění.

Obecně platí, že je dobré zvolit vždy baterii vyšší, která se osvědčí především při umývání velkých nádob a pánví, zároveň nebudete mít problém pod ní naplnit například dvoulitrovou plastovou láhev či několikalitrový kýbl. Optimálně vysokou baterii je dobré doplnit i vhodně zvolenou hloubkou dřezu.

Výběr kuchyňských baterií je dnes opravdu široký a nějaký čas trvá, než se člověk zorientuje. K tomu by vám mohly pomoci následující informace.

Dřezová baterie – Je lepší namontovat ji na stěnu, nebo do dřezu?

Baterie se dělí na dva základní druhy – stojánkové baterie a baterie nástěnné, přičemž ty stojánkové jsou klasikou u většiny dřezů. Montují se do otvoru o velikosti 35 mm, který bývá pro tento účel předem připravený v kuchyňském dřezu nebo v pracovní desce. Díky jejich popularitě jsou na ně při výrobě kladeny vysoké požadavky jak na kvalitu zpracování, tak na jejich funkčnost.

Stojánkové baterie se používají pro 90 % kuchyní. Pokud ale rekonstruujete starší kuchyň nebo máte malý dřez, do kterého nelze navrtat otvor pro pákovou baterii, pak je nutné zvolit nástěnnou baterii, která se montuje přímo na stěnu, tedy mimo oblast dřezu. Nástěnné baterie se vyrábí ve dvou roztečích – 100 nebo 150 mm. Rozteč uvádí vzdálenost mezi trubkami přivádějícími teplou a studenou vodu. Dnes se nejčastěji používá rozteč 150 mm, ale v některých starých kuchyních se ještě můžete setkat s roztečí 100 mm.

Pákové baterie jsou dnes klasikou, kohoutek spíše designovým prvkem

Nejpoužívanějším typem baterií jsou dnes baterie pákové. Jejich výhodou je zejména tichý chod a dokonalá těsnost, takže dlouhodobě nevyžadují téměř žádnou údržbu. Nastavení teploty pomocí páky je mnohem snazší, tím je zajištěna i úspora vody. Právě díky své praktičnosti nahradily pákové baterie kohoutkové ovládání, pro které se dnes spotřebitelé rozhodují spíše kvůli jejich retro designu. Kohoutkové baterie v retro stylu dnes zažívají svoji renesanci – skvěle ladí do kuchyní ve venkovském, zámeckém nebo retro stylu.

Nastavit termostat už lze i v kuchyni

Termostatické baterie, které udržují teplotu vody přesně tak, jak ji nastavíme, známe spíše z koupelen, ale pomalu si nacházejí cestu i do kuchyní. Jejich výhodou je opět úspornost – po jejich spuštění totiž nemusíte čekat, až odteče teplá nebo studená voda – teplota vody je pomocí vestavěného termostatu v baterii přesně udržovaná. Kromě toho se na nich dá nastavit dětská pojistka, takže se nemusíte obávat, že se vaše děti opaří.

Baterie přímo pod oknem není už žádný problém

Mezi moderní vylepšení kuchyňských baterií patří speciální ohebná baterie, kterou lze instalovat třeba i pod okno. Taková baterie je jednak skvělá do malých kuchyní, kde si nemůžete vybírat, kam umístíte dřez, jednak je ideální pro ty spotřebitele, kteří se chtějí při vaření a mytí nádobí dívat z okna. Díky ohebné baterii okno také snadno otevřete – při otevírání okenního křídla ji jednoduše ohnete do vodorovné polohy, okno otevřete a potom baterii pohodlně vrátíte do původní polohy.

Existuje už i baterie se sprchou

U baterií s teleskopickou sprchou můžete vysunout celou hlavici baterie z jejího těla, což se hodí například při omývání ovoce a zeleniny, umývání větších hrnců nebo při napouštění kbelíku. Baterie se sprchou mívají přepínač, kterým lze proud vody nasměrovat buď na běžný chod, nebo do sprchové hlavice. Ačkoliv je to dobrý a praktický pomocník, může se mechanismus sprchy v baterii porouchat. Nejlepší je proto zvolit kompromis – baterii s výsuvnou koncovkou. Tyto baterie jsou velmi praktické, jejich teleskopickou koncovku lze většinou otočit o 120 °. Jediným rozdílem je, že baterie s výsuvnou koncovkou nemá přepínač na sprchový chod.

Povrchová úprava baterií a jejich design

Baterie se vyrábějí v několika povrchových úpravách a každé provedení se hodí k jinému dřezu či kuchyni. Na trhu je také mnoho designových variant, můžete si vybrat přesně takovou, aby ladila s vaším dřezem a celkovým vzhledem kuchyně. Pokud například máte hranaté matné úchytky na skřínkách, můžete k nim zvolit hranatou pákovou baterii s matným a broušeným povrchem. Klasikou v českých kuchyních jsou ale stále baterie nerezové.

Jaké povrchové úpravy na trhu tedy najdeme?

  • Chromové baterie – Jedná se o nejčastější povrchovou úpravu. Tyto baterie jsou velmi praktické a nevyžadují takřka žádnou údržbu.
  • Niklové baterie, broušený povrch – Tyto baterie mají matný, broušený povrch. Pokud se sladí s ostatními doplňky v kuchyni, mohou tvořit zajímavý designový prvek.
  • Keramické baterie – Jsou to velmi luxusní baterie, které jsou lesklejší než ty granitové a vyznačují se vysokou životností a nenáročnou údržbou.
  • Pologranitové baterie – Tyto baterie mají pouze granitový nástřik, který se může po nějaké době začít olupovat. Často používané části jsou kvůli delší životnosti z chromu.
  • Celogranitové baterie – Tyto baterie jsou tvořené včetně všech ovládacích částí pouze granitem. Jedná se o vysoce kvalitní baterie s dlouhou životností, které skvěle ladí se stále populárnějšími granitovými dřezy.
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Výstavní stojany aneb proč byste si je měli opatřit?

Podnikatelské prostředí je v současné době silně konkurenční, takže se všichni podnikatelé musí bezpodmínečně snažit o získání rozhodující konkurenční výhody....
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img