- Reklama -

Dialýza – aké sú možnosti jej liečby a aké sú medzi nimi rozdiely?

Už jste četli?

Servis filtračních a vzduchotechnických zařízení

Jako dodavatel mnoha vzduchotechnických a odsávacích systémů společnost Tigemma engineering, s.r.o. do svého portfolia nabízených služeb zařadila servis vzduchotechnických...

Google ukázal Android 12L: V čem je jiný, než Android 12?

Společnost Google ještě začátkem tohoto měsíce oficiálně představila Android 12, který dnes je aktivně testován mnoha výrobci chytrých telefonů....

Fenomén Pandora

Ti šťastlivci, kteří dostali náramek Pandora ke svátku, narozeninám či jinému krásnému dni, neví, jak s nimi správně zacházet....
admin
+ěš

Dialýza patrí medzi metódy náhrady funkcie obličiek. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín. Obličky sú životne veľmi dôležitý orgán a ak nefungujú správne, môže to mať hrozné následky. 

Najčastejšie sú tieto dva druhy dialýzy: 

  • Hemodialýza
  • Peritoneálna dialýza (domáca dialýza) 

(Bežná) Hemodialýza:

Ide o liečbu, pri ktorej sa krv čistí mimotelovo pomocou špeciálneho filtra. Krv sa z tela pacienta odvádza do dialyzačného prístroja a tak sa zbavuje odpadových látok. 

Pri hemodialýze pacient musí navštevovať dialyzačne centrá 3x do týždňa, ak lekár neurčí inak. Frekventovaná dĺžka a trvanie hemodialýzy závisí od nefrológa. Nevýhodou hemodialýzy je náročnejší čistiaci proces a výkyvy v organizme – pri hemodialýze býva pacient veľmi unavený, bledý, nemá toľko síl. Avšak je mu zabezpečený odborný dohľad, pretože akákoľvek starostlivosť o pacienta sa odohráva v dialyzačnom centre.

Peritoneálna dialýza (domáca dialýza)

Málo pacientov má poriadne informácie o tom, že v dnešnej dobe existuje aj takáto forma dialýzy. Domáca dialýza pritom výrazne zvyšuje kvalitu života pacientov, pretože tento proces dialýzy je šetrnejší, pravidelnejší (vykonáva sa doma každý deň) a pacienti nie sú odkázaní na pravidelné návštevy dialyzačných centier.

Pri domácej dialýze sa dialyzačné centrá navštevujú 1x do mesiaca, alebo podľa potreby pacienta. Pri domácej dialýze pacient musí mať odvahu a presvedčenie – pretože sám bude zodpovedný za celý proces. Je mu však k dispozícii nonstop poradňa, help linka a samozrejme dostane všetky potrebné informácie, zaškolenie. 

Keď sa pacient rozhodne pre domácu dialýzu, tím odborníkov a sestričiek ho poriadne zaškolia a všetko potrebné naučia. Všetko potrebné na domácu dialýzu zabezpečia ( dialyzačný prístrok, dialyzačne tekutiny). Pozrite sa ako dokáže domáca dialýza skvalitniť život pacientovi život.

Jedálniček u dialyzovaných pacientov

Základom diétneho režimu u dialyzovaných pacientov je dostatočný príjem energie, sacharidov, tukov, vlákniny a zvýšení príjem bielkovín. Správne zostavený jedálniček u dialyzovaných pacientov má byť chutný pestrý a popri základných živinách by mal obsahovať aj odporúčané množstvo vitamínov , minerálov. 

Čo treba obmedziť v strave dialyzovaných pacientov 

Obmedziť treba hlavne príjem soli, fosforu draslíka a tekutín. 

Viac info nájdete kliknutím tu 

- Reklama -
- Reklama -

Doporučení redakce

Servis filtračních a vzduchotechnických zařízení

Jako dodavatel mnoha vzduchotechnických a odsávacích systémů společnost Tigemma engineering, s.r.o. do svého portfolia nabízených služeb zařadila servis vzduchotechnických...
- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -