- Reklama -spot_img

Chcete z výplaty i ušetřit? Poradíme vám, jak začít

Už jste četli?

admin
+ěš

Něco si z výplaty ušetřit, to mnohdy není jen tak. Žijeme v zemi, kde jsou nízké platy, ale vysoké ceny za zboží. A tak jsme vystaveni mnohem většímu finančnímu tlaku, než většina našich západoevropských sousedů. Jenže s tím hned teď nic nenaděláme, takže nezbývá nic jiného, než se naučit šetřit i v oblastech, kde se nám to doposud nedařilo.

Porovnání platů a cen je tristní

Za služby zatím ještě platíme o dost méně, ale to je dáno právě těmi nižšími platy. Jenže když si zajedeme na výlet na západ, na sever či na jih od našich hranic, potkáme se tam s velmi podobnými cenami za zboží, jako jsou u nás.

Ba co víc, dokonce tam můžeme nakoupit i kvalitněji a levněji. A to i přesto, že naši sousedé mají minimálně dvakrát takovou průměrnou mzdu, jako my. Nejvíce podobné ceny jsou v potravinách a v textilu, respektive v módě. Jenže, naplákání nám nepomůže. A také to nevyřešíme. Zatím se můžeme jedině přizpůsobit. Jak?

Nejvíce nás stojí nájem a provoz domácnosti

Takže úspory musíme hledat zejména tady. S výškou nájmu asi nic nezmůžeme. V úvahu připadá jedině možnost přestěhovat se do levnějšího bydlení, jenže stěhování s sebou nese velké náklady. Proto si takový krok vždycky musíme dopředu dobře rozmyslet.

Kde můžeme dobře úspory nastartovat, je provoz domácnosti. Ať se jedná o energie, vodné a stočné, vybavení domácnosti, drogerii nutnou k úklidu – všude jde docela ušetřit. A rozhodně ne tím, že bychom začali nakupovat levné náhražky anebo se vzdali některých vymožeností moderního bydlení.

Elektřina a plyn

Začněme energiemi. Tady se vyplatí zjistit si aktuální nejnižší ceny nejlevnějších dodavatelů. Výsledné zaplacené částky za jeden rok se mohou lišit i o tisíce. Trocha té námahy na zjištění cen od jiných dodavatelů se tedy jistě vyplatí.

Někdy se může vyplatit i předčasné vypovězení smlouvy současnému dodavateli. To sice bývá spojeno s pokutami, ale výsledná ušetřená částka z plateb novému dodavateli může být vyšší než celá pokuta dodavateli původnímu. A pokud byste v současné době na zaplacení této pokuty neměli dost peněž, můžete využít třeba nebankovní půjčky pro každého.

Vodné a stočné

S cenou u vody nic neuděláme. Konkurence mezi jejími dodavateli není. Jediné, co můžeme udělat pro snížení plateb za vodné a stočné, je začít vodou šetřit. A to buď my sami, nebo s pomocí šikovných pomůcek, kterými jsou perlátory a omezovače splachování na WC. Nejlépe uděláme, když použijeme obě metody.

Dopad perlátorů na spotřebu vody je poměrně velký, takže i když teď na nákup perlátorů zrovna finance nezbývají, vypomůže sms půjčka. Náklady na tuto půjčku se díky ušetření peněz na vodném a stočném brzy vrátí.

Co do bytu?

Pokud zrovna zařizujete, dělejte to s rozmyslem. Poohlédněte se po nových trendech, kdy nábytek nemusí být zrovna z masivu nebo z dýhy. Nemusí být dokonale zpracovaný, ale nemusí být ani nový. Nebo na jeho nákup využívejte slevové akce, kupony. A získané věrnostní body zase využijete například při nákupu vybavení do kuchyně.

Nainstalujte si aplikace, které budou hlídat ceny výrobků za vás. Nebo využívejte třeba stránky, které koncentrují letáky všech obchodů do jednoho místa. Budete mít ušetřeno hodně práce. Ale i hodně peněz díky výhodným nákupům.

Spoustu vybavení do bytu si zvládnete vyrobit sami. Zejména dekorace a drobnosti.

Drogerie

Nejvíce ušetříte, když budete nakupovat v akcích. Anebo když se zapojíte do bezobalového hnutí. Takže si budete do specializovaných obchodů chodit nakupovat stáčené drogistické zboží. To vám načepují do vašich vlastních přinesených nádob. Díky tomu ušetříte nejen platbu za obal, ale i dost odpadu.

Hodně platíme i za jídlo

Někteří z nás řeší vysoké ceny potravin tím, že nakupují to, co je nejlevněji dostupné. Většinou jde o základní řady privátních značek řetězců, ve kterých jsou ty nejméně kvalitní produkty, na které byly použity ty nejlevnější suroviny. Ušetřit se na tom sice dá, ale pochutnat ne.

Nakupovat potraviny je potřeba plánovitě, podle akcí. Podle nich si naplánujte i jídelníček a nákup máte rázem se slevou alespoň 10 procent. Mnohdy i více.

Obchody často dávají slevu i na potraviny, kterým brzy skončí doba minimální trvanlivosti. Tady se dá ušetřit i okolo 30 procent. A rozhodně se nemusíte stydět za to, že si kupujete zboží v úseku těchto slev! Vy tím, že si zboží se slevou koupíte, obchodníkům pomůžete. Vy je totiž zbavíte části odpadu. Ano, prošlé zboží už je jen odpad, za jehož likvidaci musejí zaplatit.

Obuv a oblékání – i tady najdeme zajímavé akce

V této oblasti můžeme uspořit i stovky korun. Ale jedině tak, že budeme nakupovat to, co opravdu nutně potřebujeme. A potřebu si uvědomíme dostatečně dopředu, abychom si mohli počkat na slevy a akce.

Někdy se tedy boty pokazí hned a nečekají až na dobu, kdy to bude vhod – až budou zrovna akce anebo až budete mít splacenou současnou půjčku. Tady pomohou třeba půjčky bez registru, kde vám nižší částky třeba na nákup obuvi bez problémů půjčí.

Alkohol, cigarety, jiné návykové látky? Drahý špás! Ale auto také!

Někdy si to dostatečně neuvědomíme, ale provoz auta je opravdu velmi nákladný. Zejména tehdy, když jezdíme po městě a často se musíme rozjíždět. Jestliže bydlíme ve městě, auto v podstatě nepotřebujeme. Alespoň ne na pohyb po městě, kde je veřejná doprava. Na vesnici výběr nemáme a bez auta to v podstatě nejde.

A tak se alespoň snažte vše potřebné vyřídit během jedné cesty. Jízdy autem plánujte a nejezděte jím, kdykoliv vás to napadne. Až se na auto začnete soustředit a jízdy plánovat, budete překvapeni, kolik peněz tím ušetříte.

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Výstavní stojany aneb proč byste si je měli opatřit?

Podnikatelské prostředí je v současné době silně konkurenční, takže se všichni podnikatelé musí bezpodmínečně snažit o získání rozhodující konkurenční výhody....
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img