O tomto malom „čude“ ste už určite počuli. Ale čo to vlastne je? Aké má funkcie a, kde sa využíva?
Tlmivka je cievka, ktorá sa používa v elektrických obvodoch a umožňuje prúdenie jednosmerného prúdu, pričom súčasne blokuje prechod striedavého prúdu.
Vinuté diely
Tieto cievky sa používajú v mnohých elektrotechnicky vinutých dieloch. Označujeme ich písmenom L, základná jednotka je HENRY – [H]. Cievky sú tvorené drôtom, lankom, rúrkou, a sú tvarované tak, aby vzájomná indukčnosť jednotlivých úsekov bola čo najväčšia.
Vo väčšine prípadov sa vinutia cievok zhotovujú z izolovaných vodičov.
Tlmivka funguje, pretože tlmí. Keď sa prúd, ktorý prechádza, mení, zvyčajne vytvára v cievke magnetické pole, ktoré pracuje proti danému prúdu.
Čo je to indukčnosť
Táto vlastnosť, indukčnosť, blokuje priechod striedavého prúdu. Výsledkom je, že prúdy, ktoré sa nemenia, ako napr. jednosmerné prúdy, môžu pokračovať, zatiaľ čo tie, ktoré sa menia, sú blokované.
Na zvýšenie indukčnosti cievky sa používa špeciálne feromagnetické jadro. Môže byť uzavreté alebo otvorené. Pre cievky, ktoré sú namontované napr. v zariadeniach na zníženie hluku, sa používajú jadrá z karbonylového železa alebo feritu. Ich úlohou je vyhladiť pulzácie rôznych frekvencií.
Indukčnosť cievky závisí od počtu závitov ich geometrického usporiadania a od magnetických vlastností prostredia v ktorom sa cievka nachádza. Jadrá občas zvyšujú indukčnosť cievok. Krúžkové (toroidné) jadrá umožňujú väčšiu indukčnosť ako jednoduché jadrá valcov.
Tlmivky rozdeľujeme podľa tvaru, počtu závitov, konštrukcie a jadra.
Cievku môžeme využiť ako elektromagnet, induktor (nositeľ indukčnosti) alebo na transformáciu napätia v transformátoroch.

Praktické využitie cievok
Oblasti, kde sa využívajú cievky, ako elektronické súčiastky sú podobné ako u kondenzátorov. No na rozdiel od kondenzátorov, sa cievky nevyrábajú pre všeobecné použitie, ale pre konkrétny výrobok, napr. rozhlasový prijímač, oscilátor a pod.
A na záver, malá úloha pre vás, v ktorom z vašich aparátoch sa nachádza cievka?