SEO by mělo být základem každé dobré webové stránky, která chce být viditelná a dobře hodnocená vyhledávači. Je zkratkou anglického Search Engine Optimization a znamená optimalizaci pro vyhledávače. Optimalizace stránek však neslouží vyhledávačům, ale potenciálním návštěvníkům, kterým vyhledávače slouží k rychlému vyhledávní toho, co hledají. Vyhledávací algoritmy vyhledávačů se navíc neustále zlepšují a odhalují SEO „podvody“ a zneužívání některých nástrojů v rámci optimalizace. Nástroje, které se v SEO využívají najdete například i zde.
SEO – proč a jak na něm pracovat
Na SEO je potřeba začít pracovat již při tvorbě stránek a také ho neustále sledovat, aktualizovat a přizpůsobovat trendům v online marketingu. Pokud SEO stojí na pevném základu, není jeho aktualizace tak náročná, ale i přesto je nutná.
Klíčová slova a obsah webových stránek
Prvním z On-page faktorů, které vyhledávače zkoumají, je obsah webových stránek, a to z hlediska výskytu klíčových slov v URL adrese, v titulku stránky (title), popisu stránky (meta description), nadpisu (zejména v hlavním nadpisu, tzv. h1) a samotném obsahu. Obsah by však neměl být náhodným shromážděním klíčových slov, ale logicky uspořádaným textem, ve kterém budou klíčová slova logicky zapracovaná. Webové stránky nečtou pouze vyhledávače, ale hlavně uživatelé. I když budete na prvních pozicích vyhledávání, nemusí to znamenat jisté prokliky a konverze. Titulky a texty by tedy měly obsahovat klíčová slova a zároveň by měly zaujmout uživatele.
Obsah, který vytvoříte, už na stránkách zůstane a podporuje organické vyhledávání webové stránky. Placené vyhledávání je dobrý způsob, jak stránkám zajistit vyšší návštěvnost, ale přestane fungovat, jakmile se vypne a není placen. I v případě placených kampaní jsou zapotřebí webové stránky optimalizované pro vyhledávače.
Odkazy a zpětné odkazy
Samotný obsah by měl dávat smysl a také by měl logicky odkazovat na další obsah. Pomocí odkazů lze propojit blogové příspěvky se službami, které web nabízí. Odkazovat lze i na další weby, které tematicky odpovídají obsahu vlastní webové stránky, a nechat odkazovat i zpětně na své stránky prostřednictvím tzv. zpětných odkazů. Obě metody zlepšují SEO stránek. Webové stránky by však neměly být plné různých odkazů odvádějících pozornost, postačí 2 – 3 odkazy na stránku nebo blogový příspěvek. Platí zde to samé jako u klíčových slov a vítězí kvalita nad kvantitou.
Další faktory
Komplexně optimalizované stránky by měly být responsivní (tedy uzpůsobené pro různé velikosti obrazovek od mobilů přes tablety až ke stolním počítačům), indexovatelné a přehledné. Vedle textového obsahu hrají velkou roli i obrázky a videa, a to jak z hlediska vyhledávačů, tak z pohledu atraktivnosti pro návštěvníky webu. V dnešní době hraje velkou roli i bezpečnost, a proto je zabezpečený protokol HTTPS téměř povinností každé webové stránky.
Podvodné praktiky aneb čemu se vyhnout
Roboti vyhledávačů často mění své postupy a zdokonalují se v hodnocení webových stránek. Je to naprosto přirozený trend v online marketingu, ale zároveň i nutnost, která brání zneužívání jednotlivých SEO nástrojů. Většina podvodných praktik je rychle odhalena a obelstít vyhledávače je téměř nemožné. Vedle podvodných praktik, ke kterým patřilo například zneužívání klíčových slov, jejichž vyplňování dnes nemá víceméně žádný smysl, jsou tu i optimalizační techniky, které snižují relevanci stránek. Mezi ně se řadí duplicitní weby, opakované texty nedávající smysl nebo automatické výměny odkazů. Těmto aktivitám by se měl každý, kdo buduje web, vyhnout. Zajímavosti o SEO najdete například zde.