- Reklama -spot_img

Na dioptrických brýlích se dá ušetřit i bez příplatku od pojišťovny

Už jste četli?

admin
+ěš

Zdravotní pojišťovny zrušily od srpna příspěvky na brýle. To ale neznamená, že by se teď nové brýle nevyplatily. Naopak. Oční optiky se předhánějí ve výhodných nabídkách a nabízejí slevy na brýle, výhodné akce nebo měření zdarma. Právě teď se vyplatí sledovat výhodné akce v očních optikách.

Pojišťovny ruší plošné příplatky na brýle

Dobré dioptrické brýle se dají pořídit s výraznými slevami nebo nabídkami na 1 sklo zdarma. Kromě dioptrických brýlí se vyplatí i na nedioptrické brýle na počítač. Některé slevy ušetří dokonce i vyšší částky, než byl příspěvek, který hradily pojišťovny na brýle do konce července roku 2019. Nešlo o víc než 150 Kč na obruby a na skla se podle počtu dioptrií odečítalo zpravidla 100 Kč.

Od srpna 2019 už pojišťovny poukazy na brýle nepřijímají a automaticky uznávají příspěvek na brýle jen dětem do 14 let. Starší děti a dospělí mají nárok na příspěvek jen v případě, že jej schválí revizní lékař. Dotkne se jen pacientů s vážnými vadami zraku. 

Zdroj: Hoya

Vyplatí se ještě vůbec chodit na oční? 

Ano i ne. Ze zdravotního hlediska je nutné chodit na prohlídku k očnímu lékaři pravidelně. Zvlášť od 40. roku se doporučuje kontrola u očního lékaře jednou za dva roky. Je to proto, že se ve středním věku může projevit zvýšený nitrooční tlak a pokud není léčený včas, může se rozvinout do zeleného zákalu. Se zvyšujícím se věkem se také zvyšuje pravděpodobnost výskytu šedého zákalu a samozřejmě, je velmi pravděpodobné, že po čtyřicítce přijdou na řadu brýle na čtení. 

V tom případě to nemusí být nutně případ jen pro lékaře a brýle na čtení se dají výhodně pořídit v optice i včetně měření zraku. Pokud tedy nemáte jiný zdravotní problém a potřebujete jen změřit zrak, nevyplatí se vysedávat v plné čekárně na očním. Stejně dobře jako u lékaře se dnes měří zrak i očních optikách.

Proč nestačí hotovky z drogerie

Pokud se bavíme o brýlích na čtení, zapomeňte na hotové brýle z drogerie. Jsou to nekvalitní brýle, které mají splnit jeden jediný úkol: nahradit vaše čtecí brýle na míru od optika v nouzi. Tedy v případě, že je ztratíte, zničíte nebo prostě jen zapomenete doma. Jsou vyrobeny z materiálů a v takové kvalitě, která rozhodně není vhodná na pravidelné nošení. 

Nese to sebou i další úskalí a tím je nebezpečí, že jsou volně dostupné bez předpisu od lékaře nebo měření v optice. Nenutí vás chodit pravidelně k lékaři a pokud si takto brýle na čtení už nějaký rok pořizujete a zajdete si do drogerie pokaždé, když už přes ty staré nevidíte, je na čase se zamyslet nad tím, jestli by zdravý zrak přece jen nestál za víc než za brýle z drogerie. V oční optice nebo na očním totiž dokážou poradit a odchytit některé nemoci oka včas. Podle některých funkcí očí se dá poznat třeba dokonce i hyperfunkce štítné žlázy nebo cukrovka.  

V optice se měří zrak kvalitně a bez čekání

Pokud máte stále pocit, že měření očí může dělat a zvládne jen oční lékař, jste na omylu. V dobré optice pracují dnes i optometristé, kteří mají speciální vzdělaní a oprávnění provádět měření zraku. Dnes se takovým optikám říká „nestátní zdravotnická zařízení“ a jsou moderně vybaveny zařízením a personálem pro odborné měření zraku v optice a zhotovení brýlí podle vlastního měření. Obvykle se stačí v optice objednat na měření a optici a optometristé se postarají o všechno od měření po poradentství při výběru obrouček, skel i pouzdra. To samé platí i pro aplikaci kontaktních čoček. V oční optice vás naučí, jak se o ně starat, jak je nasazovat a jak je nosit.

Moderní metoda měření zraku ve 3D
Pak už je jen na vás, jestli si necháte zrak změřit klasickou metodou nebo nejmodernějším způsobem: metodou 3D s názvem PASKAL 3D. Jde o systém, kdy se díváte na televizní obrazovku a optik nebo optometrista na ní pomocí iPadu ovládá software s mnoha cílenými testy. Zjišťuje tak kromě běžných testů už na samém začátku vyšetření, jestli máte dobré prostorové vidění, které oko je dominantní a spoustu dalšího. Může proto navrhnout dioptrie a brýlové čočky v kombinaci, na jakou si snadno, rychle a hladce zvyknete.

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Chcete nový umělý vánoční stromeček? Kupte ho s 30% slevou na svetstromku.cz

Je škoda sedět v obýváku u vánočního stromečku, s nímž nejsem maximálně spokojeni. Ať už je umělý, nebo živý, měl by...
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img