- Reklama -spot_img

Jak získat okamžitě peníze? Zvolte správný druh úvěru

Už jste četli?

admin
+ěš

Léto náleží mezi nejoblíbenější roční období. V letních měsících si lidé užívají dovolenou. Léto vybízí k zábavě. Jak vyřešit situaci, pokud si chcete užít zábavu a splnit si přání bez spoření? Toužíte po nové motorce či je vaším přáním kolo pro podnikání výletů do přírody? Výhodný spotřebitelský úvěr je adekvátním finančním produktem.

Jedná se obdobně jako u půjčky o poskytnutí financí věřitelem na bázi návratnosti dlužníkovi, jenž zároveň za tuto službu po uplynutí doby splatnosti či v jejím průběhu zaplatí jistý úrok. Úlohou úvěru je přerozdělení volných finančních prostředků a zároveň jimi finanční instituce ovlivňují množství peněz v oběhu.

Úvěr jako dočasné postoupení peněžních prostředků

Poskytování úvěru náleží mezi základní činnost finančních subjektů. Jedná se o aktivní položku zajišťující příjmy. Úvěrový vztah mezi poskytovatelem a klientem vzniká na základě uzavřené smlouvy o úvěru. Většinou jsou podmínky standardní, které musí žadatel splnit. Dle určeného záměru se dělí na účelový a neúčelový úvěr. Účelové jsou striktně určeny pro konkrétní využití, kdy se musí dokládat i prokazatelné výdaje. Nejčastější formou účelového úvěru je hypotéka na bydlení.

Mezi neúčelový úvěr patří například kontokorentní úvěr, kreditní karty, které slouží pro čerpání z úvěrového účtu, dále je to americká hypotéka. Specifickým druhem je spotřebitelský úvěr.

Spotřebitelský neboli maloobchodní úvěr

Úvěr, který je určen výhradně pro jednotlivce, tj. spotřebitele, na nepodnikatelské účely. Může a nemusí být jištěn ručením či ručitelem, což se odvíjí na základě půjčované částky a nastaveného limitu, který se pohybuje okolo půl milionu korun. Při vyšší částce je zapotřebí ručit movitou či nemovitou věcí nebo zajistit si ručitele. Spotřebitelský úvěr poskytují bankovní i nebankovní společnosti. Existují také instituce, které se specializují výhradně na tento druh úvěru.

Úvěr je splácen v měsíčních splátkách, které jsou dohodnuty k určitému datu v měsíci. Vše je uvedeno ve smlouvě. Počet splátek je volitelný, odvíjí se především od podmínek konkrétního poskytovatele a taktéž od finančních možností žadatele a výše úvěru.

Spotřebitelský úvěr je možné čerpat hotovostně či převodem na účet, a to jak jednorázově, tak rovněž postupně. Doba splatnosti je odlišná, zpravidla se pohybuje od půl roku do šesti let. Je možné sjednat i úvěr mající splatnost jednoho měsíce nebo naopak na delší dobu než šest let. Dle toho se dělí na krátkodobý, střednědobý či dlouhodobý úvěr.

Spotřebitelům je poskytnuto právo na speciální ochranu, tj. kdo nabízí spotřebitelský úvěr, je povinen uvádět tyto náležitosti – roční procentní sazbu nákladů, výpůjční úrokovou sazbu, celkovou výši úvěru, výši jednotlivých splátek, délku trvání úvěru, v případě spotřebitelského úvěru v podobě odložené platby za dané zboží či službu jejich cenu a výši potenciální zálohy, informace o povinnosti uzavření smlouvy o doplňkové službě související s úvěrem.

Podmínky pro získání

Spotřebitelský úvěr může získat fyzická osoba starší 18 let, která má české občanství a trvalé bydliště na území České republiky. Úvěr slouží pro nepodnikatelské účely. Takto je možné si půjčit i nižší finanční obnos, zejména za účelem koupě spotřebního zboží. Sjednání úvěru se liší na základě podmínek dané finanční společnosti. Možné je sjednání osobně, prostřednictvím internetu, telefonicky či poštou. Smlouva však musí být vždy v písemné formě.

Možnosti využití:

  •       na zařízení a vybavení domácnosti,
  •       pořízení spotřební elektroniky,
  •       na koupi automobilu,
  •       investice do rekonstrukce, inovace, modernizace bytu či rodinného domu,
  •       pořízení dovolené,
  •       na vzdělávání,
  •       na zaplacení dluhů, vypořádání mezi manželi či dědici,
  •       na hobby – záliby, sport apod.

Výhody a nevýhody finančního produktu

Mezi největší výhody náleží okamžité uspokojení potřeby či přání bez nutnosti dlouhodobého spoření. Předností je, že danou situaci lze bezprostředně vyřešit.

Nevýhodou může být prokázání pravidelného příjmu a jeho výše, někdy je zapotřebí doložit více dokladů či různá potvrzení. Při vyšší částce je zapotřebí ručení či nutnost sehnat si ručitele.

Na co si dát pozor

Mějte na paměti, že není třeba se obávat úvěru, ale zásadní je důkladné pročtení smlouvy o úvěru. Jedná se o základní hypotézu prevence rizika, která se týká zejména spotřebitelského úvěru. Jestliže smlouva odkazuje na jiné dokumenty, jako jsou všeobecné obchodní podmínky, je třeba je rovněž řádně prostudovat. Pokud dokumenty nejsou součástí přílohy smlouvy, rozhodně smlouvu nepodepisovat.

Seriózní smlouva obsahuje rovněž podmínky pro případ potenciální neschopnosti splácet z jakéhokoliv důvodu. Je zapotřebí si zkontrolovat, jestli je ve smlouvě uvedena i výše poslední splátky.

Zvýšenou pozornost je nutné věnovat i výši částky, kterou klient získá, a taktéž splátkám. Některé smlouvy zahrnují poplatky za uzavření úvěru, vyhodnocení, za zprostředkování nebo za otevření úvěrového účtu. Jedná se o peníze, které spotřebitel zaplatí, jakmile smlouvu podepíše. Nikdy nepodepisovat smlouvu, pokud není jisté a prokazatelné, co a kdy bude placeno.

- Reklama -spot_img

1 komentář

- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Výstavní stojany aneb proč byste si je měli opatřit?

Podnikatelské prostředí je v současné době silně konkurenční, takže se všichni podnikatelé musí bezpodmínečně snažit o získání rozhodující konkurenční výhody....
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img