- Reklama -spot_img

Jak vyčistit matraci

Už jste četli?

admin
+ěš

Kromě kvalitní matrace je velmi důležitým předpokladem zdravého spánku dostatečná čistota lůžka. Ať chceme nebo ne, časem se v matraci začnou množit roztoči, usadí se v nich prach nebo se na povrchu objeví odolné skvrny. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, hrozí navíc pomočení matrace. Ať už máte doma pružinové matrace nebo moderní latexové matrace, čas od času je čištění nevyhnutelné.

První vysávání

Před samotným čištěním sundejte prostěradlo a jiné lůžkoviny, ale také matracový potah. Vyperte vše, co vyprat lze, podle pokynů výrobce na štítku. Poté matraci vysajte vysavačem s nástavcem na vysávání tkanin. Poznáte ho tak, že na něm jsou štětiny podobné kartáči. Vysávejte opravdu pečlivě ze všech stran a speciální pozornost věnujte záhybům a štěrbinám.

Odstranění skvrn

Pak vyčistěte všechny skvrny. Použít můžete jak speciální přípravky, tak domácí prostředky. Skvrny od moči můžete vyčistit pastou z peroxidu vodíku, jedlé sody a několika kapek prostředku na mytí nádobí. Krev čistěte pouze studenou vodou, teplá by ji mohla srazit a dostat hlouběji do vláken. Skvrny se zbavíte pastou z peroxidu vodíku, přípravku na mytí nádobí a kukuřičného škrobu, kterou nanesete na potřebné místo a necháte působit několik hodin. Poté ji stačí seškrábnout a místo omýt.

Druhé vysávání

Přes noc tělo vypotí až 1,5 litrů potu, i když nemusí být vůbec cítit. Přesto se vyplatí matraci trochu osvěžit. Pomůže vám opět jedlá soda, kterou přes jemné sítko rozsypete po celém povrchu matrace a kartáčem ji jemně zapracujete do látky. Můžete přidat i několik kapek esenciálního oleje. Nechte působit alespoň půl hodiny, ale klidně i déle.

Jedlá soda do sebe natáhne nejen pot a vlhkost, ale také různé pachy a maz. Abyste ji z matrace dostali, znovu použijte vysavač. Pak už můžete opět navléci čistý potah a postel čistě povléci. A jak často byste měli takový úklid provádět? Minimálně dvakrát do roka. Lůžkoviny je samozřejmě nutné měnit častěji.

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Chcete nový umělý vánoční stromeček? Kupte ho s 30% slevou na svetstromku.cz

Je škoda sedět v obýváku u vánočního stromečku, s nímž nejsem maximálně spokojeni. Ať už je umělý, nebo živý, měl by...
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img