- Reklama -spot_img

Jak vybrat papír do tiskárny?

Už jste četli?

Kdysi lidé předpovídali, že brzy v kanceláři nebudou potřeba žádné papíry, protože se vše bude uchovávat elektronicky. Dnes už jsme sice dospěli do stádia, kdy si všechno posíláme e-mailem a důležité dokumenty ukládáme na disk, ale papíry stále používáme. Možná dokonce více než kdykoliv jindy, protože nám nedělá problém vytisknout 10 nebo 200 stránek. Tiskárnu si dnes může pořídit každý. Jenže na jaký papír tisknout, aby byl tisk kvalitní a nestál vás majlant?

Kancelářský papír je dostupný v mnoha variantách. Do tiskáren se kupuje buď foto papír, nebo normální. My se budeme věnovat tomu běžnému, který je vhodný pro tisk textu a dokumentů. Na co se při jeho výběru dívat?

Jas. Určuje, jak moc je papír bílý. Na levnějších papírech si všimnete menšího kontrastu mezi papírem a inkoustem. Obecně y se měl označovat podle ISO normy čísly od 1 do 100 (prémiový papír má většinou 96 nebo 97), ale daleko častěji se setkáte s nápisem „UltraBright“ nebo „SuperBright“, případně českým ekvivalentem „vysoká bělost“.

Neprůhlednost. Papír do tiskárny, která zvládá oboustranný tisk, by rozhodně neměl být průhledný. Pak by totiž prosvítalo, co je na druhé straně.

Gramáž. Papír s menší gramáží je průsvitnější, ale tím, jak je tenký, se hodí, pokud ho budete ve velkém skladovat. Standardní papíry mají gramáž 80g.

Jak ušetřit?

Z praktického hlediska je nejlepší používat dva druhy papíru. Důležitější věci tisknete na kvalitnější, zbytek na obyčejný papír. Dalším trikem je tisknout více stránek na jeden list. Nejdřív si ovšem vyzkoušejte, jestli bude text čitelný, pokud ho zmenšíte jen na polovinu listu.

Oboustranný tisk šetří peníze a papír spíš v krátkodobém horizontu. Je totiž náročnější pro tiskárnu, ve které se vlivem toho častěji zasekává papír nebo se úplně rozbije.

Pozor dávejte na správné skladování. Kancelářský papír má svou životnost, postupně se vysušuje a suchý papír se kroutí a zasekává v tiskárně. S vlhkým papírem je to podobně, takže rozhodně nenechávejte balíky někde ve sklepě. Neotevřený balík papíru vydrží několik let, otevřené balení uchovávejte na chladném a suchém místě.

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Výstavní stojany aneb proč byste si je měli opatřit?

Podnikatelské prostředí je v současné době silně konkurenční, takže se všichni podnikatelé musí bezpodmínečně snažit o získání rozhodující konkurenční výhody....
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img