- Reklama -spot_img

Pardubické hudební jaro přivítá zahraniční interprety z Francie

Už jste četli?

admin
+ěš

Ve čtvrtek 22. března od 19:00 hodin se v Rytířském sále zámku v Pardubicích rozezní díla Georga Philippa Telemanna, Michela Blaveta a dalších v podání francouzského souboru Les Folies Francoises.

Na programu v pořadí pátého koncertu mezinárodního hudebního festivalu Pardubické hudební jaro budou díla Georga Philippa Telemanna, Michela Blaveta a dalších. Tento koncert se koná ve čtvrtek 22. března od 19:00 hodin v krásném prostředí Rytířského sálu pardubického zámku.

Milovníky staré hudby jistě není třeba zasvěcovat do Telemannova díla. Všestrannost a vynalézavost G. Ph. Telemanna nejenže tomuto skladateli umožnily udržet se na výsluní hudebního života v průběhu 86 let jeho života, ale také výrazně přispěly k utváření a přehodnocení společenské úlohy hudebního umělce. 

Diváci se mohou těšit na program, který konfrontuje tvorbu tohoto německého barokního velikána z období, kdy skladatel žil, tvořil a koncertoval v Paříži, se skladbami jeho málo známých francouzských současníků. Interpretace důsledně vycházejí z dobových rukopisů a původních tisků, převážně původem z Bibliothéque National de France.

Soubor Les Folies françoises vznikl v roce 2000 z iniciativy skupiny mladých francouzských hudebníků. Soubor pod vedením houslisty Patricka Cohëna-Akenina usiluje o oživení repertoáru 17. a 18. století v duchu svobody, mnohosti a tvořivosti, jenž dominoval hudební produkci francouzského Velkého století (le Grand Siècle). Podobně jako třináctý cyklus skladeb pro cembalo Françoise Couperina, podle nějž nese soubor jméno, chtějí Les Folies françoises vyjadřovat celou škálu barev a emocí charakteristických pro hudební výraz tehdejší doby. Soubor, ceněný díky smyslu pro detail a inovaci, se záhy stal pevnou součástí mezinárodní scény staré hudby a vystupoval na význačných pódiích, jako jsou Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre du Châtelet, Cité de la Musique, Théâtre de la Ville in Paris, Arsenal de Metz, Chapelle Royale, Royal Opera of Versailles a mnohých dalších. V roce 2013 podnikli Les Folies françoises ve spolupráci s taneční společností L’Eventail turné do Číny s projektem nazvaným „Evropská cesta“. Soubor se také věnuje zkoumání spojitostí a možností vzájemného obohacení mezi barokním repertoárem a současnou hudbou a uvádí skladby N. Bacriho, K. Saariaha a dalších. V Pardubicích soubor vystoupí ve složení Patrick Chen Akénine – barokní housle, Jocelyn Daubigney – barokní příčná flétna, Francois Polly – barokní violoncello a Béatrice Martin – cembalo.

Hudební večer s názvem Telemann a Paris slibuje divákům výjimečný hudební zážitek. Pardubické hudební jaro je v plném proudu. Více o programu Pardubického hudebního jara naleznete na  www.pardubickehudebnijaro.cz.

- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Doporučení redakce

Výstavní stojany aneb proč byste si je měli opatřit?

Podnikatelské prostředí je v současné době silně konkurenční, takže se všichni podnikatelé musí bezpodmínečně snažit o získání rozhodující konkurenční výhody....
- Reklama -spot_img

Mohlo by vás zajímat

- Reklama -spot_img