BOZP a PO jsou v současné době velmi podceňované. Zaměstnavatelé tuto svou zákonnou povinnost řeší pouze okrajově, respektive pouze formální cestou, což se bohužel negativně projevuje na situacích, kdy k pracovnímu úrazu skutečně dojde. Prakticky nikdo ve firmě poté netuší, jak se ke vzniklé situaci vlastně postavit. A bohužel ekonomická krize na této skutečnosti příliš nepřidala. To ostatně potvrzuje i firma Extéria, o které se můžete dočíst v jejích referencích.
Narůstá počet vážných případů
Ať už tomu pomohl zvýšený stres v podnicích nebo cokoliv jiného, počet vážných případů pracovního úrazu rapidně vzrostl. Zatímco v některých případech udělala pořádnou neplechu malá kovová šupinka zaseknutá v oku, která odlétla z kladiva, jindy byl úraz způsoben jiným způsobem. V každém případě narůstá počet především závažnějších úrazů, a to dokonce s hospitalizací, která je delší než pět dní.
Nyní tedy na to, že zaměstnavatelé plnili svou povinnost na ryze formální úrovni, velmi doplácí. V případě lehkých úrazů dopad nebyl tak znatelný, ovšem v tomto případě se na to doplácí velmi.
Všechno ohlaste nadřízenému
Pokud dojde k nějakému pracovnímu úrazu, musíte všechno a zavčasu nahlásit nadřízenému. Prakticky okamžitě, jak k takovému úrazu dojde (samozřejmě pokud vám to zdravotní stav dovolí). Na pokyn nadřízeného se zaměstnanec zpravidla podřizuje testu na alkohol nebo jiné návykové látky. Pakliže by byl pod vlivem, nevzniká prakticky žádný nárok na nějakou kompenzaci ze strany zaměstnavatele.
Jestliže dojde k poškození zdravotního stavu zaměstnance, aniž by k úrazu došlo jeho vinou, vzniká mu tím pádem náhrada na ztrátu na výdělku, a kromě toho také náhrada za bolest nebo ztížení společenského uplatnění. Případně také náklady, které jsou spojené s léčením a věcnými škodami.