V rozšířené realitě lze snadno simulovat běžné situace, ke kterým může během ostrého nasazení docházet. Jaké využití má VR v současné armádě?
Trénink reálných situací
Virtuální realita umožňuje speciálním jednotkám simulovat vniknutí do budovy, nebo například pohyb a postup v prostředí města. Samozřejmostí je také na základě satelitních podkladů vytvořit reálný konstrukt dané oblasti, ve které se v budoucnu mohou vojáci nacházet. Nacvičení postupu a souhry jednotlivých vojáků je tím, co dokáže rozšířená realita nejvíce. Než dojde k ostré akci, vojáci si mohou mnohokrát vyzkoušet jednotlivé taktiky a postupy.
Běžné situace v reálné podobě
Výcvik se může stát skutečně velmi realistickou záležitostí. Běžně se trénuje zadržení rukojmích, nebo také postup krajinou nebo městskou částí. Součástí virtuální reality se může stát také potřebná výstavba základny pro vojenské účely. Jak bude probíhat stavba obranných valů nebo skladů pro palivo, generátory i techniku? Budete hlídkovat, zatímco vaši kolegové budou tvořit zázemí? V prostoru virtuální reality je možné tvořit plánované trasy pro obchůzku.
Kopie techniky nepřítele
V prostoru virtuální reality je možné tvořit také 3D kopie vojenské techniky nepřítele. Vymodelují se nejen jejich základny, ale také jejich technika. Abyste uspěli, můžete si ve virtuálním prostředí nazkoušet například školicí polygony, nebo si zde vyzkoušet taktiku i její nedostatky. Během tvorby prostoru pro výcvik je samozřejmostí spolupráce mezi armádami spřátelených zemí.
Přehled o místě, kde se vyskytujete
Když si budete mít možnost nasimulovat pohyb na místě, máte mnohem větší pravděpodobnost, že zde uspějete. Místní znalost je totiž mnohdy klíčová pro úspěšné aplikování postupů a vojenských taktik. Simuluje se reálné prostředí, včetně budov a klíčového vybavení vás i soupeře.
Možné je také použít virtuální brýle, které snímají své okolí díky zabudovaným kamerám. Takto se mohou stát součástí vytvořené reality i naprosto reálné objekty nebo vozidla.